SYLWESTER.mazury.info.pl
.
ZIMA NA MAZURACH
 • WYCIĄGI NARCIARSKIE
 • BOJERY
 • WĘDKARSTWO PODLODOWE
 • NURKOWANIE POD LODEM
 • WINDSURFING ZIMOWY

 • .
  ZOBACZ TEŻ...
 • WYTRZYMAŁOŚĆ LODU
 • BEZPIECZEŃSTWO

 • .

  SYLWESTER NA MAZURACH
 • ZOBACZ OFERTY...

 • .
  STRONA GŁÓWNA
 • mazury.info.pl

 • .

  Mazury Pod Lodem - Fotogaleria
  IceProject - Impreza lodowa BOLS

  ZIMA W KRAINIE WIELKICH JEZIOR MAZURSKICH


  Słynne białe plaże... Mazurskie Malediwy

  MAZURY ZIMĄ - CIEKAWOSTKI, FOTORELACJE


  KLIMAT
  Klimat Mazur przypomina trochę ten, jaki panuje na południu Skandynawii. Krótkie lato trwa około trzech miesięcy. Jesień trwa niespełna dwa miesiące, a średnia temperatura powietrza spada w tym czasie do około 6,0 stopni C.
  Zima na Mazurach - 22-10-2003
  czasem zima pojawia się wcześniej... 22 październik (!) 2003
  Cały region, pomimo niewielkiej odległości od morza Bałtyckiego, pozostaje pod znacznym wpływem rozciągającego się na wschód bloku kontynentalnego Eurazji. Z tego też względu obszar ten ma najsurowsze warunki klimatyczne w całej nizinnej części kraju. Zima rozpoczyna się w trzeciej dekadzie listopada i trwa do pierwszej dekady kwietnia. 
  Zima na Mazurach - 22 październik 2003
  Średnia miesięczna temperatura powietrza waha się w tym okresie od -6,7 do -2,7 stopni C. Nie należą do rzadkości temperatury dochodzące do -10 czy nawet -20 stopni poniżej zera. To właśnie na Mazurach znajduje się polski biegun zimna, w którym notuje się najniższe w kraju temperatury. Dni mroźnych lub z przymrozkami mamy tutaj blisko 180. Zwarta pokrywa śnieżna zalega około 2,5 miesiąca. Długość okresu wegetacji wynosi tylko ok.190 dni. Pierwsza pokrywa śnieżna może pojawić się już w trzeciej dekadzie listopada, a zanika średnio pod koniec pierwszej dekady kwietnia. Bywa, że utrzymuje się ona nawet 130 dni.
  Zima na Mazurach - 22-10-2003
  Taki klimat wywarł wpływ na charakterystyczny sposób budowania domów. Typowy mazurski dom jest niewielki, co wiąże się z oszczędnym gospodarowaniem opałem, a jego spadzisty dach pokrywa solidna dachówka, zapobiegjąca zaleganiu śniegu. Przed zimnem i porywistym wiatrem chroniły grube mury i małe okna. Tak to w wyniku kompromisu ludzkiej wyobraźni i realiów surowego klimatu powstały naturalnie wkomponowane w krajobraz malownicze siedliska.
  ŚWIAT ZWIERZĄT
  Zima, to doskonały czas dla miłośników przyrody na obserwację zwierząt, dobrze widocznych na śniegu i stosunkowo łatwych do wytropienia. Na obszarach Mazur spotyka się zwierzęta charakterystyczne dla tundry i tajgi, jak np.: puszczyki - uralski i mszarny, zając bielak, łoś. 
  Puszcza Borecka - stado żubrów w okolicach wsi Wolisko
  Do rzadkich gatunków niespotykanych w wielu regionach należy niewątpliwie żubr - początkowo osiedlony w Puszczy Boreckiej w 1956 roku i hodowany w zamkniętym ośrodku. Sześć lat później całe stado wypuszczone zostało na wolność. Obecnie najlepszym miejscem do podziwiania tych zwierząt jest miejscowość Wolisko w Puszczy Boreckiej, gdzie warto wybrać się na krótką wycieczkę lub zorganizować kulig. 
  Żubr - Wolisko - Puszcza Borecka
  Drugi duży drapieżnik to wilk. Pospolitymi gatunkami są lis i jenot. Występują tu także: borsuk, kuna leśna, tchórz i wydra. Duża jest populacja ptaków. Stwierdzono gniazdowanie orła bielika, orlika krzykliwego i rybołowa. 

  (C) 1998 Copyright by ZIBNET